Nadchodzi era syntetycznego mięsa?

Kilka dni temu przeczytałem artykuł Natalii Shoemaker na temat powodów z jakich ludzie jedzą mięso choć zarówno samo jedzenie mięsa jak i cały przemysł mięsny stwarza wiele problemów. Od razu dodam, że sam nie jestem wegetarianinem i spożywam mięso codziennie. Jednak nie znaczy to, że nie dostrzegam problemów jakie to za sobą pociąga.

Rozważając temat należy wziąć kilka aspektów pod uwagę:

  • sposób produkcji mięsa jest mało efektywny
  • nowoczesna dietetyka (w sensie nauki o żywieniu) pozwala na skomponowanie posiłków zawierających wszystkie niezbędne dla człowieka składniki odżywcze z surowców roślinnych takich jak rośliny strączkowe, orzech, tofu itd. itp..
  • masowy przemysł mięsny jest bardzo szkodliwy dla środowiska naturalnego
  • hodowla zwierząt na farmach i masowe ich zabijanie jest okrutne i nieetyczne

Tak więc myśląc racjonalnie, jeśli żywność pochodzenia roślinnego i mięso są adekwatne, czyż nie byłoby mądrze całkowicie skończyć z jedzeniem mięsa, zamknąć farmy i rzeźnie? Nie potrzebujemy jeść mięsa by żyć dobrze i zdrowo.

Twoja Apteka w internecie
Najtańsze środki w internecie bez recepty do kupienia on-line.

Jednak nie ma rzeczy czarno-białych. Mięso dobrze smakuje. Mięso jest głęboko zakorzenione w naszej kulturze, życiu i dziedzictwie. Raczej nie da się ot tak po prostu przekonać ludzi by wyrzekli się jedzenia mięsa ot tak, szczególnie gdy zwyczaj spożywania mięsa jest tak powszechny i niedrogi. Mięso nie zniknie z półek sklepowych bez względu na jakąkolwiek agitację jego przeciwników.

Czy jednak nie ma żadnej alternatywy innej niż mięso lub żywność pochodzenia roślinnego? Okazuje się, że jest. Lub raczej taka alternatywa się rodzi. Naukowcy na całym świecie pracują nad stworzeniem syntetycznego mięsa będącego odpowiednikiem mięsa naturalnego jednak nie pochodzącego z ciał zabitych zwierząt a z rozmnażanych w odpowiednich warunkach komórek.

Dwa lata temu (2013) zespół Marka Posta z Uniwersytety w Maastricht zaprezentował swój pierwszy przełomowy wynik badań, w wyniku których udało mu się stworzyć 150g syntetycznego mięsa do hamburgera. Mięso to było zaskakująco podobne do naturalnego, które spotykamy na półkach sklepowych. Publiczny odbiór był bardzo obiecujący. Telewizja BBC zrobiła nawet kilka programów, w trakcie których syntetycznego mięa próbowało kilku znanych smakoszy i szefów kuchni. Wszyscy odebrali nowy produkt bardzo przychylnie.

Jeśli już teraz chciałbyś spróbować syntetycznego mięsa na wychodzenie na zakupy jest jeszcze trochę za wcześnie. Syntetycznego mięsa nie znajdziesz jeszcze na półkach żadnego sklepu.

Głównym hamulcem wstrzymującym powszechną dostępność syntetycznego mięsa jest wysoka cena jego produkcji. To oczywiście się zmieni i z czasem ceny zaczną spadać do poziomu akceptowalnego dla powszechnego odbiorcy.

A co ty myślisz na ten temat? Czekam na Wasze komentarze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *